Zakup ukuleli przez internet oraz stacjonarnie- minusy i plusy

Myśląc o ukulele często większość ludzi ma przed oczami po prostu miniaturową gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim kształtem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej odróżnia. Instrument ten wywodzi się z wysp hawajskich. Ukulele zazwyczaj stosuje się jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim także samodzielnie. Ostatnio ukulele znacznie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest jedynie w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów zajmujących się sprzedażą internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele wywodzi się z Hawajów, ma delikatną konstrukcję, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w tamtych czasach pojawili się na wyspach hawajskich. Na instrumencie tym grała tamtejsza rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w następnych latach jego popularność stopniowo zmniejszała się. Wówczas też, powstała forma ukulele, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie najlepsze na początek?

Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego wielkość. Należy dobrać go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, oraz zwiększy komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Małe instrumenty są zdecydowanie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, także jego brzmienie jest najdłuższe. Zdecydowanie większe ukulele przez swój rozmiar jest niewygodne, a jednocześnie o wiele droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest polecany szczególnie dla amatorów jest sopran. Jest to dobry wybór także dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których dłonie są drobnej budowy. Można powiedzieć, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, można wymienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego instrumentu równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Jak wykonane jest ukulele?

Z czego powinno być wykonane ukulele? Na rynku znaleźć można instrumenty zrobione z różnorodnych surowców. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za ukulele z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Pomimio tego amator na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie opłaca się inwestować zbyt wiele. Następnym ważnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek wykonywane są także w kształcie ananasa.

Kupno ukulele- sklep stacjonarny czy online

Wybierając odpowiedni ukulele warto rozważyć szereg różnych czynników. Gdy już zdecydujemy którego dokładnie ukulele poszukujemy, należy rozważyć wybór właściwego sklepu. Lepiej kupić ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje posiadają plusy i wady.

W sklepie online wybór jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Warto pamiętać, że nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez wsparcia ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie niższymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep muzyczny.

Jeśli jesteśmy amatorami, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia sprzedawcy stacjonarnie. Jeżeli model jaki nas interesuje nie jest dostępny, warto go oczywiście zakupić online. W sytuacji bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sytuacja wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu kupić ukulele online.