Wynajem mieszkania turystom w Krakowie – najważniejsze informacje

Od dłuższego czasu jest jasne, że wynajem mieszkań się opłaca. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować mieszkanie turystom. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej turyści wolą całe mieszkania, zamiast hotelu. W ten sposób są bardziej niezależni, mogą samodzielnie robić posiłki, często także cena jest konkurencyjna. Wielkim plusem jest także łatwość rezerwacji. O czym należy wiedzieć podczas wynajmowania lokalu turystom i co przede wszystkim należy zrobić?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Bezsprzecznie najpopularniejszą opcją jest zostanie gospodarzem na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem będzie utworzenie firmowego konta na portalu Booking. To na tych portalach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania noclegów. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że duże miejscowości, takie jak Kraków, nakazują wpisania obiektu na dedykowaną listę. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojego lokalu działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy dostęp ma tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość zgłoszeń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż zgodnie z definicją tego typu wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym należy działalność gospodarczą otworzyć. Zdarzały się jednak już sytuacje, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy powinien samodzielnie przeanalizować czy powinien działalność zaczynać, czy nie jest to konieczne. Wszystkie biura księgowe w Krakowie na pewno z chęcią przeanalizują czy trzeba działalność gospodarczą zaczynać, czy nie.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

To co jednak nie podlega wątpliwości, to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem mieszkań przynosi nam zyski, to musimy to konieczne jest zaliczenie tego jako nasz dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najłatwiej będzie udać się po radę do księgowej w Krakowie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozliczanie się z fiskusem. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odjąć poniesione koszty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Jako koszty można wliczyć opłaty za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz do wspólnoty. Wtedy rozliczamy tylko dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie lokali wymaga załatwienia paru formalności, o których nie powinno się zapominać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z księgowymi w Krakowie, dlatego, że tam dostaniecie wszelkie potrzebne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Najem krótkoterminowy to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie powinno się sprawdzić czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja także warto wybrać się do księgowej w Krakowie.