Szanse zatrudnienia zdalnego dla 16-latków

Sporo ludzi w młodym wieku chciałoby znaleźć pracę przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z polskim prawem? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie młodocianych dla pracodawców jest korzystne, gdyż wiąże się z pewnymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu paru warunków. W dzisiejszych czasach opcje są dużo większe, a to dzięki dużemu rozwojowi technologii, a dokładniej internetu. Nieletni poniżej 18 lat ma więc sposobność szukania pracy online, która pozwoli zgrać lekcje z zarabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. Przede wszystkim dlatego praca zdalna dla niepełnoletnich zyskuje coraz większą popularność. 

Artkuł został napisany w oparciu o informacje ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Praca dla nieletnich- podstawowe zasady

Najpierw warto postawić pytanie kto to jest osoba nieletnia? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, która ukończyła 15 lat ale nie przekroczyła 18. Według prawa wyjątek stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za zgodą opiekunów prawnych. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca miał możliwość zatrudnienia osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim nieletni musi mieć ukończoną szkołę podstawową, oraz przedłożyć zaświadczenie lekarskie, że taka praca nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj zatrudnienie młodocianego ma miejsce w przypadku przyuczenia do zawodu. Jeżeli brak jest właściwych kwalifikacji, zatrudnienie może mieć miejsce tylko do pracy niewymagającej. Opłaca się w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia to kryterium. 

Zatrudnienie dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe uwarunkowania dotyczą nieletnich od 16 lat, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie nieletniego do 16 roku życia jest dostępne jedynie dla nie wszystkich podmiotów gospodarczych. Wymogi te są regulowane przepisy prawa cywilnego. Małoletni może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zgłosić się do inspektora pracy aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, a także musi uzyskać od opiekunów prawnych pisemną zgodę. Warto nadmienić, że inspektor nie udzieli zgody, jeśli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, oraz kiedy takie zatrudnienie nie pozwala na wypełniania obowiązku szkolnego. Obowiązki, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia młodocianego to np.: praca przy uboju zwierząt, praca wymuszającą jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu zbyt dużych ciężarów a także taka, gdzie jest spore ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki zatrudniony nie może również podjąć pracę ponadliczbowych, oraz w godzinach nocnych.

Gdzie małoletni może znaleźć zatrudnienie?

Istnieje dużo fajnych propozycji zatrudnienia dla małoletniego. Warto mieć na uwadze, aby była to praca łatwa nie narażająca na utratę zdrowia. Małoletni może pracować m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca jedynie sezonowa, ale z chęcią wybierana przez nastolatków. W okresie letnim popyt na pracowników wzrasta, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
 • W lokalach gastronomicznych- tutaj można podjąć pracę jako kelner, albo jako pomoc w kuchni
 • Rozdawanie ulotek- jest to jedna z popularniejszych zajęć dla małoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pet sitting- wyprowadzanie psów na spacer, karmienie kotów.
Oczywiście jest dużo więcej wersji zatrudnienia dla małoletnich. To jedynie część pomysłów z najpopularniejszych prac. Warto również spróbować znaleźć pracę w dziedzinie, w której nastolatkowie czują się pewnie. Takim przykładem może być robienie makijażu szczególnie przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu nastolatków spędza czas grając w gry komputerowe, dzięki czemu dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Oczywiście nie należy zapominać o możliwości pracy zdalnej dla młodzieży, jest to możliwość warta przemyślenia, ponieważ często można wykonywać ją w dogodnym dla siebie czasie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca na odległość przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej popularna, nawet wśród młodzieży. Pozwala pogodzić lekcje z pracą zarobkową, co więcej oszczędza się czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nieletni mają obecnie dużo możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może podjąć się młodzież:

 • Uzupełnianie ankiet- najpopularniejsza forma dodatkowego zarobku w online. Co więcej nie ma potrzeby zawierania jakichkolwiek umów, trzeba założyć konto na odpowiednim portalu. Zarobki nie są co prawda zbyt duże, ale na podstawowe kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to dobra praca online od 16 lat, ale niektóre portale pozwalają logowanie już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od ilości tekstów, oraz doświadczenia copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby nastolatek pisał bloga na temat powiązany z jego pasją. Wtedy z na pewno liczba czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a zwłaszcza ludzi młodych próbuje swoich sił w mediach społecznościowych. Wstawiają zdjęcia czy filmy przyciągające widzów. Oczywiście im bardziej popularne konto, tym wyższe zarobki, które w tym przypadku mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym plusom jest szczególnie polecana dla młodzieży. Na pewno jest to praca niewymagająca, która nie zagraża zdrowiu młodych ludzi, oraz umożliwia jednoczesną naukę w szkole.