Przyjazne przedszkole – co to oznacza w praktyce? Dlaczego warto zastanowić się nad tym, aby posłać dziecko do takiej placówki?

Psycholodzy zgodnie wyrażają przekonanie, że młode lata to pierwszorzędny czas w życiu człowieka. Wtedy kształtuję się ogrom procesów również fizycznych, ale po pierwsze psychicznych. Stąd też tak ważna, ponad wszystko w młodym wieku, jest odpowiednia i troskliwa opieka nad dzieckiem.  

Przedszkole to sfera, która powstała dlatego, aby zajmować się najmłodszymi. Renoma tej placówki wzrasta zwłaszcza w środowisku rodziców, którzy pragną, aby ich pociechy były gdzieś, gdzie będą bezpieczne. To, że rodzice martwią się o swoje dzieci jest bez wątpienia zrozumiała – gdy oni są w pracy, chcą być pewni, że wtedy ich dzieci mają zapewnnioną zabawę pod okiem opiekunów. Wartość wychowania przedszkolnego rokrocznie wzrasta – przez co wymagania wobec placówek również. 

Co jest najważniejsze w kształtowaniu przyjaznego przedszkola? I w jakich miastach możemy ich oczekiwać?

Ważnym elementem kształtowania dobrych relacji z dzieckiem jest czas, jaki spędza z nim nauczyciel – na zrozumienie jego potrzeb i predyspozycji. W tym zakresie pośród polskich przedszkoli największą przewagę mają przedszkola prywatne przedszkole w Toruniu, zatrudniające najbardziej kwalifikowanych wychowawców. 

Przyjazne przedszkole jest miejscem, w którym wszyscy czują się komfortowo. Z tego względu konieczna jest duża częstotliwość konsultacji opiekunów z nauczycielami tak, żeby powstało między nimi obopólne poczucie zaufania. Przedszkole, ma wiązać się zrozwojem, zabawą i rewelacyjnie spędzonymi latami, to pomaga maluchom w natychmiastowej asymilacji do nowego otoczenia oraz sprawia, że maluch chętnie oraz z uśmiechem na buzi chodzi. najważniejsza rzecz zarówno dla rodziców jak również dla owego przedszkola. 

Wedle badań zadowolenia rodziców na szczycie najlepszych placówek w kategorii przedszkoli prywatnych na ten moment znajdują się następujące miasta: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań oraz Łódź. Jeśli chodzi o placówki niepubliczne – wyróżniają je w pierwszej kolejności jakość opieki nad dziećmi a także masa gier i zabaw, które rozwijają dzieci. 

Najważniejsze oznaki dobrego przedszkola:

    • Wspólne działanie maluchów opiekunów i wychowawców na najwyższym poziomie – systematyczne meldowanie rodzicom o progresie, słowa uznania, ale także obustronne wskazówki 

    • Wykwalifikowana sztab wychowawców a także świetnie zorganizowana dyrekcja

    • Najistotniejszym fragmentem, do którego dużą wagę przywiązuje grono pedagogiczne, jest rozwój dzieci na każdej płaszczyźnie

    • najmłodsi doskonalą swoje skłonności i zdolności a także posiadają przy tym zagwarantowane kompleksowe oparcie oraz kompleksową kontrolę nauczycieli 

    • Każdy maluch jest ważny – oryginalne nastawienie do dziecka, zaowocuje zaobserowaniem jego predyspozycji

    • Zwracanie uwagi na preferencje np. w kwestii diety – w tym miejscu również powiela się podpunkt o wzajemnej konsultacji pomiędzy rodzicami i nauczycielami