Pamięć masowa do firmy i na użytek prywatny – którą wybrać?

Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest przykładowo dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite przenośne pamięci masowe to na przykład płyta CD, karta pamięci lub pendrive. Czym odróżnia się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie do domu, a jakie dla firmy?

Różnice między pamięcią operacyjną a masową?

Pamięć masowa służy do przechowywania danych nieprzerwanie. Chodzi o to, że nie ważne czy wyłączysz komputer, wyjmiesz dysk, przełączysz go do drugiego komputera, a potem ponownie zamontujesz w pierwszym urządzeniu, katalogi, które zapisałeś będą tam cały czas. Dopóki ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna natomiast resetuje się stale kiedy resetujesz laptop. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu możesz ją zapisywać od początku, a ona podczas wyłączania zawsze się wyczyści. Jest to spowodowane tym, że wykorzystywana jest do robienia działań w czasie rzeczywistym.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny użytkownik pamięci masowej przypuszczalnie nie potrzebuje wielkich zabezpieczeń lub nośników danych, które mieszczą bardzo duże ilości megabajtów. Dla używania w domu bardzo dobrze nada się pendrive oraz karta pamięci. Obydwa kupimy w najróżniejszych opcjach wielkościowych i są dostępne w każdym sklepie z komputerami lub supermarkecie. Pamięć flash USB znajdziemy również w opcjach szyfrowanych – jest to rewelacyjne możliwość dla użytkowników, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Wymienione rozwiązania rewelacyjnie sprawdzą się jeżeli chcesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać dane takie jak obrazki, filmy a także muzyka. Jest to również pewnego rodzaju uchronienie się od utracenia tych danych z laptopa.

Zostaje jeszcze kwestia pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Dysk SSD jest droższy, ale bez porównania wytrzymalszy i dynamiczniejszy. Jeśli chcemy zwiększyć pamięć laptopa wystarczy zakupić dysk HDD, ale jeśli chcielibyśmy sprawić, że będzie szybszy lepiej kupić dysk SSD. Tego typu pamięć masowa jest na stałe wkładana do laptopa. W komputerach używanych w domach będą odpowiednie obydwie pamięci masowe. Jest to zależne od tego czy komputer służy nam do oglądania internetu i oglądania filmów, czy może do wysyłania dużych baz danych i grania w gry, które potrafią mieć spore wymagania sprzętowe.

Jaką pamięć masową kupić do firmy?

Jeżeli szukasz idealnego narzędzia do firmy to na pewno masz zupełnie odmienne wymagania pod względem pamięci masowej niż prywatny klient. Zdecydowanie istotniejsza jest kwestia zabezpieczenia plików, które mają być tam przechowywane. Mowa tutaj zarówno o ochronie przed błędami użytkowników jak i przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Warto też pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy jest, jeżeli tak to czy jest to automatyczne czy trzeba robić to samemu. Dodatkowo ważne jest żeby sprzęty firmowe działały szybko i bez problemu. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w biurach graficznych albo informatycznych zdecydowanie lepszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Korzystają one z dostępu do internetu ale tylko dla wybranych sprzętów. Sposób ten jest tańszy i zdecydowanie bezpieczniejszy niż używanie chmury.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, zobacz Data Experts – serwery pamięci masowej.