Opakowania kosmetyczne – czym powinny się wyróżniać?

Kupując kremy lub inne kosmetyki, często sugerujemy się oprócz składu produktu – wyglądem opakowania. Bez wątpienia słoiki na kosmetyki muszą przyciągać uwagę i być ładnie wykonane. Ale czy to wystarczy? Czym poza tym powinny się wyróżniać? Nie zapominajmy, że kosmetyki mają styczność z naszą skórą, a więc nie mogą do nich przenikać żadne szkodliwe substancje. Coraz częściej kobiety decydują się wykonywać kosmetyki własnoręcznie, w domu. W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na pojemniki w jakich będą one przechowywane. Istotne, żeby wybrane opakowania były szczelne i przeciwdziałały wietrzeniu produktu, z tego powodu należy szukać takich, które mają odpowiednie certyfikaty i są przeznaczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być również opakowania szklane, jak i z plastiku. Na rynku znajdują się także opakowania w całości nadające się do recyclingu, które są przyjazne dla środowiska. 

W czym trzymać własnoręcznie zrobione kosmetyki? 

O ile w przypadku kupnych kosmetyków producent troszczy się o ich właściwe przechowywanie, o tyle kosmetyki robione w domu również muszą mieć dobre opakowania. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie własnoręcznie robione kremy są podatne na działanie światła, oraz wilgoci. Dlatego odpowiednie słoiki muszą być szczelnie zamykane a także bezpieczne dla zdrowia. Należy pamiętać, że kosmetyki wytwarzane w domu bardzo łatwo wietrzeją. Często osoba, która je wykonuje nie dodaje do nich żadnych konserwantów zapobiegających temu procesowi. Wybierając właściwe słoiki trzeba wziąć pod uwagę to, aby były trwałe i dobrze zabezpieczały kosmetyk w transporcie. Szukając dobrych opakowań trzeba także zwrócić uwagę, aby zamknięcie było szczelne i zapobiegało niechcianemu otwarciu się pojemnika podczas transportu. Z tego właśnie powodu dobrze jest kupować pojemniki specjalnie dostosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku można znaleźć zarówno plastikowe, jak i szklane słoiki. Jakie będą lepsze? A może wybrać jednak tubki?

Jakie opakowania kosmetyczne będą najlepsze – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby opakowania na kosmetyki robione były przez wykwalifikowany personel znający specyfikę branży. Substancje użyte do wytworzenia słoika pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie się w nim znajdował. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe najlepiej się sprawdzą w przypadku gęstych kosmetyków. Duże wieczko słoika znacznie uprości dostęp do kosmetyku. Takie opakowania wyróżniają się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Opakowania zrobione z plastiku ponadto odznaczają się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można znaleźć różne odmiany tego rodzaju słoików, także takie, które pięknie wyeksponują kosmetyk. Ważne jest, aby dobrze wybrać słoik do jego zawartości. W przypadku kosmetyków wyjątkowo wrażliwych na działanie światła słonecznego można wybrać słoiki zrobione z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe słoiki najlepiej się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych na co dzień, a także takich, które często transportujemy. 

Gdzie najlepiej kupować słoiki kosmetyczne? 

Szukając właściwych słoików na nasze kosmetyki najlepiej zwrócić się do profesjonalnych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że surowce użyte do ich zrobienia będą z właściwego źródła i doskonałej jakości. Ponadto takie słoiki muszą posiadać właściwe certyfikaty, które gwarantują, że substancje w nich zawarte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Warto także wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez używanie materiałów podlegających recyclingowi. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonywane własnoręcznie warto kupić opakowania, które posłużą nam wielokrotnie, a po wykorzystaniu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak ogromny wybór różnych opakowań, że z na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki sprzedawane są w wielu rozmiarach od takich naprawdę niewielkich, używanych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeśli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kosmetyku można kupić także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu pojemniki doskonale sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy dźwigać ze sobą całego opakowania, a tylko porcję potrzebną na kilka dni.