Nietypowe usługi biura rachunkowego

Coraz więcej osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura księgowego. Jednakże nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Oczywiście są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale istnieją także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nietypowe usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie znaczy to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają również ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w większych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością trudnią się biura księgowe? 

Główne usługi biura rachunkowego 

Oczywiście poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe nieco różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie oznacza? Ich oferta zazwyczaj jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, a także przygotowują sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy takich biur mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura rachunkowe proponują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, a także pomocy w dopasowaniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Niewątpliwie biura rachunkowe mogą poszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie fizycznego biura. Najistotniejszą funkcją tego biura jest udostępnienie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Dużo biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy pisaniu biznesplanów – odpowiednio napisany biznesplan z pewnością pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle istotny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Odpowiednio wykonana analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie określonych celów przy użyciu potencjału przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, aby określone usługi wykonywane były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.