We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest wiele dziwnych akcesoriów, którymi posługuje się dentysta. Musi on porządnie zobaczyć co dzieje się z naszymi zębami i bardzo precyzyjnie dotrzeć do miejscbolesnych. Sporo przyrządów stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują lub sterylizują je zanim zaczną je używać. Spójrzmy na najistotniejsze przyrządy w gabinecie dentysty.
Artykuł został opracowany na podstawie strony Megadenta – sklep stomatologiczny.
Rodzaje narzędzi stomatologicznych
Narzędzia stomatologiczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Na początku należałoby wyszczególnić narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane w trakcie niemal każdej wizyty u stomatologa. Kolejny rodzaj to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do usuwania kamienia nazębnego. W czasie leczenia kanałowego wykorzystywane będą przyrządy endodontyczne, a podczas leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.
W dodatku we wszystkich gabinetach stomatologicznym zobaczymy narzędzia do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze i upychadła, które pozwalają na włożenie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Pewnie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy często wyrywają zęby, a do tego potrzebne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeśli jednak planujemy implant to przydatny będzie komplet narzędzi do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne takie jak pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.
Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?
Bazowym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go możliwe jest ocenienie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i trwałość wypełnienia zęba. W dodatku, narzędzie to stosuje się podczas opukiwania szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.
Kolejnym niesamowicie istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka dentysta sprawdza stan zębów, które są daleko i nie widzi ich kiedy zwyczajnie zagląda do jamy ustnej. W dodatku podczas używania go dentysta może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.
W komplecie narzędzi diagnostycznych znajdzie się też pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na precyzyjne chwytanie niewielkich elementów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w jamie ustnej.
Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak aby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je bez problemu kupić w sklepie stomatologicznym online.
Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?
Kleszcze są jednym z podstawowych przyrządów ekstrakcyjnych i są używane do wyciągania korzeni, które są w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, dlatego, że wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to przy użyciu ich łapane są korzenie zębów.
Kolejnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą lekarze stomatologii mogą leczyć próchnicę, więc ma je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na tworzywo, z którego są zrobione i wyszczególnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma inne parametry i zastosowanie. Wiertła stalowe zazwyczaj używane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe od stalowych i są stosowane w trakcie cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo wszechstronne i mogą być stosowane tak samo do szlifowania miejsc szorstkich, jak i do pracy z wytrzymałymi materiałami.
Dobry dentysta niesamowicie uważnie dobiera materiały i przyrządy stosowane podczas leczenia. Wszelkie niezbędne przyrządy można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie trzeba się bać o ich osiągalność.