natychmiastwchodzi kolejny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne minusy. Na pewno jest wydłużony czas transakcji, gdyż często moce obliczeniowe uczestników są niewystarczające. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ kontrolowanie takich transakcji pochłania ogromne pokłady energii elektrycznej.

Najistotniejsze fakty o kryptowalutach
Gdzie można kupić kryptowaluty?
Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące stosunkowo niskie koszty transakcji, oraz komfort. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje dużo kryptogiełd proponującej przeróżne kryptowaluty, różnią się również między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Warto zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najodpowiedniejszej. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
- w kantorze z wirtualną walutą,
- od innego użytkownika kryptowalut,
- w bitomacie.
Oczywiście nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach, na pewno największy wybór będzie na giełdach.
Najważniejsze informacje o sposobach przechowywania kryptowalut
Kiedy już zostaniemy posiadaczami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można dać innym uczestnikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do kradzieży klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W sytuacji kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka ma niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system.
Jak płaci się kryptowalutą
Na czym polegają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie pomiędzy portfelami, a następnie kontrola poszczególnych transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja była możliwa dany podmiot musi na pewno udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych niezwykle ważną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można dopuścić do utraty osobistego klucza, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza użytkownik straci nieodwracalnie wszystkie swoje uzbierane środki. Warto wspomnieć, że obecnie najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej podmiotów udostępnia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami. Obecnie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.