Naczelna Rada Adwokacka – czym się zajmuje?

Na pewno wszyscy adwokaci, nie tylko w Kłodzku, słyszeli o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta ma swoją siedzibę w stolicy i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad wszystkim co związane z zawodem prawnika. Co jednak dokładnie robi Naczelna Rada Adwokacka i kogo w niej spotkamy?

Z kogo składa się Naczelna Rada Adwokacka?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem mianowano Cezarego Ponikowskiego. Sprawował on ten urząd w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza prezesem w Naczelnej Radzie Adwokackiej pracują też adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nie są to randomowi/przypadkowi adwokaci. Wybranków wybiera Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnie prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najważniejszych obowiązków NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Poza tym zajmuje się ona również definiowaniem zasad sprawowania zawodu i nadzorem nad działalnością okręgowych rad adwokackich. To bezsprzecznie nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad edukacją aplikantów. W liście kompetencji nie mogło zabraknąć takich funkcji jak sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich oraz prezentowanie wniosków oraz postulatów w zakresie tworzenia prawa i posługiwania się nim. Z niewiele mniej ważnych zadań można tutaj wymienić np. ustalanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury a także zakresu działania i zasad finansowania wizytatorów. Oczywiście obowiązków adwokatów, którzy należą do Naczelnej Rady Adwokackiej jest zdecydowanie więcej. Właśnie z tego powodu jest w niej tak wiele osób.

Ulepszanie pracy adwokatom

Ze względu na to, że NRA opiekuje się wszystkimi adwokatami, stara się także usprawnić i ułatwić ich pracę. Właśnie z tego powodu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaproponował przestawienie się na cyfrową komunikację z samorządem a także wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie wydłuża cały proces. Takie rewolucje jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na pieniądze, a te Naczelna Rada Adwokacka planuje dostać od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Prawdopodobnie będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą opłacać adwokaci. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, gdy niemal wszystko można załatwić przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.