Kursy SEP – co to jest i dla kogo?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na początku warto wiedzieć, że są kursy SEP na poziomach G1, G i G3. Kursy takie mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Ten egzamin musi zdać każda osoba, która chce mieć pracę w energetyce. Aby zgłosić się na kurs musisz mieć 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeżeli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, albo jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia, albo gdy dotychczasowe już wygasły. Jak najbardziej w takim kursie mają możliwość wziąć udział także świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba odnawiać co 5 lat.

Wpis w oparciu o ofertę CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP przeważnie składa się z zajęć teoretycznych, na których prowadzący przedstawia prezentację a kolejno z egzaminu, który weryfikuje te umiejętności. Dużo firm prowadzących kursy SEP oferuje przeprowadzenie go w każdym miejscu w kraju, przykładowo w Krakowie, byle uzbierała się grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP uczestnikom są przedstawione podstawy prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy a także ochrona przeciwpożarowa i pierwsza pomoc. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na monitorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub mniejszym niż 1 kilowolt ale także takich o napięciu znamionowym większym od 1 kilowolta. W dodatku realizując kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania oraz dozoru urządzeń elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Kolejny poziom kursu SEP to jest G2 i uzyskując te kwalifikacje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i konserwacji urządzeń, które przenoszą ciepło większe niż 50 kilowatów, oraz pieców, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. Podczas niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i uzyskasz kompetencje do eksploatacji, utrzymania i doglądania sprzętów a także instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, gazogeneratorów, turbin gazowych i sprzętów, które są przeznaczone do produkowania paliw gazowych. Na dodatek stanie przed tobą otworem utrzymanie urządzeń służących do oczyszczania, rozlewania a także przetwarzania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest również możliwość obsługi aparatury, która jest stosowana do kontroli, robienia pomiarów i sterowania siecią, instalacjami i pojedynczymi urządzeniami. 

Można zauważyć, że każdy poziom kursu SEP jest inny pod względem obowiązków. Możesz uczęszczać na taki, który jest potrzebny Ci do pracy, albo uczęszczać na wszystkie 3. W Krakowie na pewno jest wiele firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin przeważnie jest tego samego dnia co był kurs i jest ustny. W trakcie niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się także pytań o to jakie trzeba spełnić warunki żeby móc wykonywać prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pojawią się pytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc i ochronę przeciwpożarową. Ostatecznie może znaleźć się także pytanie jak postąpić w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia dla sprzętów i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci zaprezentowane na kursie SEP w Krakowie albo innym mieście, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.