Kto udziela pomocy frankowiczom?

Coraz częściej w doniesieniach medialnych można usłyszeć o sukcesach frankowiczów na drodze sądowej. Podejmują oni decyzję o pozwaniu banku, i w zdecydowanej większości przypadków taką rozprawę wygrywają. Obecnie statystyki pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz frankowiczów. Mimo wszystko nadal istnieje wielu pokrzywdzonych, którzy nie chcieli wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Jak wynika z ankiet boją się oni sporu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego powstały grupy wspierające frankowiczów, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w zakresie doradztwa prawnego. Warto więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż sukces w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych zapłaconych składek, a nawet na obniżenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby posiadające kredyty we frankach są w jeszcze lepszej sytuacji, gdyż Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Grupy wsparcia dla frankowiczów

Głównym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest edukacja w dziedzinie praw kredytobiorców, a także narzędzi pozwalających na egzekwowanie swoich praw. Taka grupa łączy się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Warto pamiętać, że banki udzielając takich pożyczek szybko się wzbogaciły w nieuczciwy dla kredytobiorców sposób. Poza tym, osoby pokrzywdzone pozostały bez pomocy rządu, mogą polegać tylko na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoliło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na wygraną. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia ekspertów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można znaleźć pomoc, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Mimo prawa, które stoi po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po wygranej. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wtedy koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt honorarium dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, wtedy trzeba uiścić dodatkowe 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że teraz prawo jest po stronie pokrzywdzonych. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez wstępnych kosztów. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci frankowicze, którzy nie mogli sobie pozwolić na wysokie koszty rozpraw, w chwili obecnej częściej szukają wsparcia u specjalistów. Mimo wszystko, żeby wszystko szło gładko należy znaleźć odpowiednią kancelarię mającą doświadczenie w tego typu sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Należy dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż niektóre przyjmują takie sprawy licząc na duży zysk, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto również zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby świetnie znające prawo, ale również mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii na pewno nie poradziłaby sobie z pomocą osobom poszkodowanym. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się frankowicz muszą zaoferować holistyczne podejście do sprawy, a nie tylko suchą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego powinna być przeanalizowana indywidualnie, a następnie specjalista powinien zaproponować możliwe wyjścia z sytuacji i plan dalszej współpracy. Kolejnym etapem będzie złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a następnie reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat doświadczony w tego rodzajach sprawach będzie potrafił wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół świetnych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom