Karta kredytowa – to musisz wiedzieć

Prawie każdy polski bank oferuje aktualnie utworzenie karty kredytowej. Najczęściej jest pewna opłata na start i brak oprocentowania pod warunkiem uregulowania jej na czas. Z tego powodu ten sposób płatności jest coraz popularniejszy. Jakie są różnice między kartą kredytową a debetową? Czy powinniśmy po nią sięgnąć i na co zwrócić uwagę decydując się na nią?

Co to jest karta kredytowa i czym się charakteryzuje?

Największą różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Aby posiadać kartę debetową musimy mieć konto w banku i to właśnie do niego wydawane są karty. W przypadku karty kredytowej sytuacja różni się. Nie ma konieczności posiadania konta, żeby założyć kartę kredytową. W związku z tym, że nie jest ona przypisana do konta, to nie jest ważne ile posiadamy fizycznie środków. Wyrabiając kartę kredytową bank przyznaje nam jakiś limit, który na konkretnej karcie jest udostępniony i tylko tyle pieniędzy możemy wydać. Po uzależnionym od banku terminie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co zabraliśmy z karty – w zależności od banku jest to od 40 do nawet 60 dni. Jeśli nie opłacimy to punktualnie to nie dostaniemy żadnych odsetek.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową?

Koncept karty kredytowej jest fajny i wiele osób wyrabia ją z wygody albo potrzebując środków. Mechanizm jest niesamowicie łatwy – płacisz pieniędzmi banku, nie swoimi, i spłacasz taką pożyczkę za jakiś czas. Zdarza się, że jest to nawet 2 miesięcy na spłatę. Innymi słowy, teraz masz możliwość zrobić zakupy, a zapłacisz za to za z góry określony czas. Żeby bank mógł sobie pozwolić na udzielanie kart kredytowych to musi zastosować kilka tricków i dać użytkownikowi zadania do spełnienia – w przeciwnym wypadku trzeba będzie płacić. Tak jest dla przykładu przy opłacie za posiadanie karty. Jeżeli weźmiesz ją, a potem nie będziesz nią płacić, to trzeba będzie zapłacić opłatę miesięczną. Zdarza się, że jest to kilka, innym razem kilkadziesiąt złotych. Kolejną zasadzką są wypłaty z bankomatów, lub robienie przelewów bankowych. Te usługi najczęściej są odpłatne i nie jest to mała kwota – bank zazwyczaj bierze od Ciebie jakiś procent wypłaconej kwoty i jeszcze może pobrać za to odsetki. 

Jakie informacje znajdują się w rankingu kart kredytowych?

Przeważnie w rankingach kart kredytowych odnajdziemy warunki aby ją dostać. Jeżeli bank zawarł takie informacje to zostanie tam podane jakie muszą być nasze zarobki, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, często znajdziemy tam także dane o minimalnym wieku potencjalnego klienta.

Na dodatek w rankingu kart kredytowych znajdują się najczęściej opłaty i prowizje jakie bierze bank. Znajdziemy tam dane o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na start oraz czy jest dodatkowa opłata miesięczna lub roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania jeśli nie opłacimy zadłużenia punktualnie i jakich kwot trzeba się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Następną niesamowicie ważną informacją, jaka się w rankingu kart kredytowych pojawia, to ile mamy czasu na bezodsetkową spłatę karty.

Poza tym w rankingu kart kredytowych znajdziemy informacje o przeróżnych bonusach, jakie bank oferuje, lub o maksymalnych limitach jakie ma możliwość nam zaoferować. 

Podsumowując – biorąc kartę kredytową warto być pewnym tej decyzji i nie decydować się na to jedynie widząc bonusy w banku. Niesamowicie łatwo jest od razu wypłacić pożyczone środki, co może jeszcze bardziej zaszkodzić. Warto więc bardzo szczegółowo przeanalizować swoją sytuację i propozycję, jaką dostajemy a szczególnie spojrzeć na:

  • koszty utrzymania karty – czy zawsze się pojawiają, czy jest możliwość aby ich uniknąć oraz jakie są warunki żeby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – jak długi jest i jak go liczyć,
  • wypłaty z bankomatów i realizowanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak duża, oraz czy do kwot tych od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit gwarantuje nam bank – zawsze powinno się przeanalizować czy będziemy w stanie spłacić tę sumę jeżeli będzie taka potrzeba. Jeżeli nie to zdecydowanie zaaplikujcie o niższy limit.