Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która za przedsiębiorców rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi również bazę danych kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań dobrego biura rachunkowego należy także tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe firmy przeważnie preferują podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić księgi samemu. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W internecie zaobserwujemy niesamowicie dużo biur księgowych. Mogą to być niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy przyjmujące do pracy dziesiątki pracowników, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Jak wiadomo niełatwo jest wybrać jedno słuszne rozwiązanie, które będzie odpowiadać każdemu.

Warto sprawdzić, czy firma, której planujesz powierzyć całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą opłaca się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe wyznaczają konkretnego doradcę, którego obowiązkiem jest opieka nad Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze w pogotowiu. Tańsze przedsiębiorstwa często nie mają takich opcji i za każdym razem, kiedy potrzebujesz jakiś danych trzeba zadzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż losowy konsultant odnajdzie dokumentację Twojej firmy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Na wstępie opłaca się nawiązać współpracę z biurem księgowym dlatego, że jest to niewiarygodna oszczędność czasu. Kierując firmą niejednokrotnie korzystniej jest poświęcić go na pozyskiwanie nowych kontrahentów, albo atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Poza tym – aby prawidłowo prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z często zmienianymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za popełnione błędy. Jeżeli oddasz błędne zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy współpracujesz z dobrym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za popełnione błędy.