Jak uczy się angielskiego w przedszkolu?

Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Jest wiele różnych metod nauki i inne będą wykorzystane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne przy dzieciach w wieku przedszkolnym. Dla małych dzieci przeważnie używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw w języku angielskim, co za tym idzie jest idealna zarówno dla młodszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem także jest często widywana w przedszkolach, gdyż związana jest z reakcją motoryczną dziecka. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które znają już trochę język i zakłada ona, że od początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów nauki języka obcego w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada sporo swoich zwolenników, ponieważ polega na nauce przedszkolaków języka angielskiego, bez tłumaczenia wszystkiego na język polski. Dzięki temu maluchy uczą się go intuicyjnie, w podobny sposób jak swój pierwszy język. W ten sposób angielskiego zazwyczaj uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, w których zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka angielskiego w codziennych sytuacjach – podczas gier, posiłków czy też spacerów. Daje to niesamowite efekty i sprawia, że przedszkolaki nie stresują się podczas używania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego zastosowali, jak to ma miejsce w przypadku dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym prościej łapią język obcy. Przy większych dzieciach ciężej jest wprowadzić część z wymienionych sposobów, chociażby niesamowicie docenianą immersję. Maluchy w mig uczą się nowych słówek i prostych zwrotów. Świetnie też działa w ich przypadku nauka przy użyciu zabawy, co przeważnie nie jest odpowiednim sposobem przy uczniach wyższych klas szkół podstawowych. Dobrze jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki dzieci w wieku przedszkolnym. Przede wszystkim dzieci w przedszkolu nie potrafią się skoncentrować na długo i lepiej nie planować kilku godzin nauki od razu. Lubią naśladować innych, więc świetnie zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – dzieci takie błyskawicznie uczą się poprzez doświadczenia, które aktywizują zmysły. Z tego powodu najlepiej jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, w których nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest znalezienie idealnego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą wiedzieli jak uczyć takie przedszkolaki. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.