Jak troszczyć się o oczko wodneoraz rybki stawowe w ciągu całego roku?

Jesteś posiadaczem przydomowego stawu? Czy może myślisz nad jego zbudowaniem? W artykule doradzamyczym się kierować planując przydomowy staw i jak o nie dbać przez okrągły rok. Dowiesz się też jak dobrać rybki a także która karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

W jaki sposób zaplanować stworzenie stawu?

Budowanie w ogrodach stawów jest coraz bardziej modne. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Po pierwsze jest wspaniałym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, wpływa także na pozytywne samopoczucie, zwłaszcza w okresie letnim. Żeby prawidłowo zaplanować powstawanie przydomowego stawu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • wielkość oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
  • głębokość – staw powinno mieć co najmniej 45 cm głębokości, gdy chcesz trzymać w nim rybki, minimalna głębokość to mniej więcej 1,20 cm.
  • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane blisko miejsca gdzie chętnie odpoczywasz. Pamiętaj żeby nie tworzyć go blisko drzew pokrytych liśćmi (jesienią spadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
  • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w zbiorniku.
  • funkcja (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
  • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Na czym polega troska o oczko wodne w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, trzeba o nie dbać żeby cieszyło latami. Czym jest pielęgnacja, względem pór roku?

  • lato – w tym czasie trzeba zadbać przede wszystkim o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość ryb byuniknąć przerybienia. W lecie ryby żerują dość intensywnie, zdarza się,że są też przekarmianie. Powyższe czynnikimają wpływ na błyskawicznenasycenie wody szkodliwymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku trudne zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie doprowadzić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli rozważasz korzystanie z filtra należyuruchomić go już wiosną, w innym wypadkurezultaty tego będą już latem (np. zielona woda) i trudno będzie je zlikwidować.
  • jesień – po sezonie trzeba szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb w oczkach wodnych? W tym okresie sprawdzą się kaloryczne granulaty z witaminami. Ryby trzeba karmić regularnie i treściwie, aby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać też o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, trzeba też pozbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Należy wyczyścić wszelkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest napełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki trzeba odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
  • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki posiadały dostęp powietrza. Funkcję tę zapewni sztuczny przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym trzeba pozostawićrównież włączoną pompę.
  • wiosna –  przydomowe oczka wodne, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie załatać powstałe dziury. Kolejną sprawą jest usunięcie gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i przeglądem roślin wodnych, często wiosną potrzebują one też odżywienia. Używać do tego celu należy dedykowanych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla ryb. W stawie w którym zimowały ryby można częściowo  wymienić wodę i rozpocząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niewielkich ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,jakie były odłowione na zimę, można umieścić na powrót w stawie jeśli tylko temperatura wody będzie podobna do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb hodowanych w przydomowych stawach są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pokarmów potrzebują? Podpowiadamy:

  • karp japoński – wymagapaszz wysoką zawartością białka z zawierających spirulinę i ingrediencje barwiące.
  • karaś ozdobny – niekłopotliwa ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, konieczny jestdodatek pokarmu barwiącego.
  • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia paszeunoszące siępotafli wody.
  • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, który opada na dno. Chętnie podjada również paszę w formie pałeczek unoszących się na wodzie.

Dobrze wiedzieć,że decydując się na trzymaniewyłącznie jednego gatunku ryb, można wybieraćspecjalistycznekarmy dla rybek stawowych dedykowanedanemugatunkowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym paszomoraz zapewnieniu wymaganych warunków dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można spektakularneefektya także bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt