Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy umieli szyć, prawie w każdym mieszkaniu znajdowała się maszyna do szycia i bardzo możliwe, że każdy z nas niejednokrotnie dawał babci lub mamie ubrania do przerobienia. Po kilkunastu latach przyszedł moment, kiedy rzeczy w sklepach nie były drogie i młodzi ludzie przestali całkowicie szyć, nawet ręcznie. Dziurawe skarpetki i bluzki łatwiej było wyrzucić na rzecz nowych, niż poświęcić 5 minut na naprawienie tego. Aktualnie, gdy często zwraca się uwagę na świadome kupowanie i gdy rękodzieło jest niezwykle modne, o wiele więcej ludzi uczy się szyć. Sposobów na naukę szycia jest sporo i zdecydowanie nie ma potrzeby, aby zaopatrywać się w najdroższe materiały z hurtowni, aby ją zacząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Aby rozpocząć uczyć się szycia na maszynie, obowiązkowe jest posiadanie maszyny do szycia. Jeśli nie jesteście pewni, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie trzeba kupować nowego sprzętu. Na początku odpowiednia będzie wzięta od mamy stara maszyna albo znaleziona za niewielkie pieniądze na portalach z używanymi rzeczami. Nikt nie będzie wymagał również drogich materiałów. Zapewne posiadacie w szafie zniszczone ubrania, których nie używacie – doskonale sprawdzą siębędą doskonałena pierwsze próby. Rzecz, na której nie warto oszczędzać to nici. Najgorsze co może się wydarzyć na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Większość pasmanterii online ma w swojej ofercie dobrej jakości nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeśli mieszkacie w dużym mieście to możecie rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Znajdziecie również sporo szkoleń online. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć tylko czy jest to zajęcie dla Was, to wystarczą Wam darmowe treści internetowe. Znajdziecie sporo filmików na youtubie dla początkujących. Ogromna ilość wskazówek znajduje się też na portalach o szyciu. Nie bierzcie na siebie więcej niż rzeczywiście umiecie. Niezwykle szybko możecie dać za wygraną jeśli postanowicie szyć zbyt ciężkie rzeczy. Najpierw rewelacyjnie opanujcie fundamentalne umiejętności, jak szycie prostego ściegu. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak między innymi guziki, rzepy albo suwaki. Jeszcze będzie na to czas. Najpierw spróbujcie uszyć proste ścierki i poszewki na poduszkę.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeśli dopiero rozpoczynacie to najlepszym pomysłem jest brać zniszczone rzeczy, które macie w domu. Jeśli nie posiadacie starych albo zbędnych bluzek lub powłoczek na poduszki to poproście rodziców o stare obrusy. Do zrobienia ściereczek nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. Jak już będziecie umieć szyć proste rzeczy i będziecie chcieli zrobić coś ambitniejszego to warto wybrać się do sklepu z tkaninami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą tkanin. Szyjąc tylko dla siebie nie ma sensu kupować większych ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zobaczcie też jaki materiał kupujecie. Bawełna bawełnie nie jest równa. W sklepach możecie znaleźć rozciągającą się dzianinę oraz mniej podatną na rozciąganie tkaninę. Warto przeanalizować co jest Wam akurat potrzebne i taki produkt wziąć.

Reasumując – jeśli dopiero zaczynacie naukę szycia to nie potrzebujecie drogich materiałów oraz akcesoriów do szycia. Jeśli tylko możecie to pożyczcie od rodziny maszynę, na której spróbujecie swoich sił. Do nauki nie potrzebujecie 20 różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Najistotniejsze jest tylko, żeby sprzęt działał. Nie potrzebujecie również dużej ilości specjalnych tkanin. Rozpocznijcie z tym, co posiadacie i w późniejszym czasie kupujcie akcesoria, które będą dla Was potrzebne. Szycie to niesamowicie użyteczna zdolność i bardzo rewelacyjne hobby, ale pamiętajcie, że nie wszyscy muszą to umieć i się tym zajmować.