Jak dbać o podręczniki i zeszyty szkolne?

Co roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem książek do szkoły. Część osób decyduje się na książki zupełnie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych uczniów. Warto zadbać o ich odpowiedni wygląd chociażby z przyczyn czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie podręczniki zostaną zakupione, należy nauczyć dzieci aby o nie dbały. Nierzadko w czerwcu podręczniki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyczy nie tylko książek. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których można przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Jak należy przechowywać książki oraz zeszyty?

Dbałość o książki warto zaszczepić już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały odpowiednio dbać o książki. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, które są często używane i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się tylko raz i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są złymi pomieszczeniami do trzymania takich rzeczy. Oczywiście trzeba także za wszelką cenę unikać zalania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, najlepiej odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i przedarciu okładki. 

Jak nosić podręczniki i zeszyty do szkoły?

Zdecydowanie najwięcej uszkodzeń ma miejsce w momencie noszenia książek. Często w plecaku szkolnym bardzo się gniotą, ponieważ uczniowie wkładają je tam niedbale. Co więcej takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z jedzeniem, co zdecydowanie im nie służy. Czasami w czasie wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wpadnie jakiś przedmiot, który może pognieść strony. Warto książki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej przegrodzie niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie oznacza to, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, szczególnie te, które dzieci codziennie przynoszą do szkoły warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zainwestować w foliowe obwoluty na podręczniki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest duży wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się również na pewien wzór obwoluty i zakupić od razu pełen zestaw. Oczywiście obwoluty należy odpowiednio dobrać do wielkości książki. Nie wszystkie podręczniki są standardowych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dobrać odpowiednie. Na rynku dostępne są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentna metoda naochronę książek. Takiej okładki nie da się już usunąć bez uszkodzenia książki. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten typ zabezpieczenia, są one szczególnie polecane szczególnie dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką obwolutę i własnoręcznie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dopasować odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których są istotne notatki, także warto je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie trzeba wyposażać w okładkę. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach można robić notatki?

Zdarza się, że podczas zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po zakończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można łatwo wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są często jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń rozwiązuje zadania delikatnym ołówkiem, często na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma znacznie większą wartość, niż jego podniszczony odpowiednik, dlatego chociażby ze względów ekonomicznych warto dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia i obwoluty nie pomogą, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o książki i zeszyty.