Hodowanie ryb we własnym stawie – co wybrać?

Świat ryb jest niezwykle wciągający(e). Niemal na każdej szerokości geograficznej można spotkać zapaleńców z wędką w rękach. Łowią wszędzie gdzie jest to dozwolone – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też dosyć sporo osób, którzy(e) zajmują się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb pływających w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują należytej opieki. Gospodarz musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Musi też wiedzieć, jaka karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym mieszkańcom oczka wodnego.

Charakterystyka stawów ozdobnych

Warto wyjść od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są one naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Właściciel samodzielnie decyduje jak będzie się prezentować jego staw. Podejmuje także decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Mowa tu o florę i faunę. Oczywistym jest, że łączy się z tym praca. Aby oczko wodne mógł być chlubą dla mieszkańców domu trzeba się nim zajmować. Inaczej jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Jakimi rybami zapełnić staw ozdobny?  

Pytanie, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Wszakże istnieje tak wiele gatunków ryb. Przez wzgląd na raczej niewielki metraż tego rodzaju zbiorników, ryby, które będą w nim pływać również powinny być małych rozmiarów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne wśród hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet niewielkich zbiornikach. Idąc dalej, karasie są ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie poradzić w niskich temperaturach i mają niewielkie zapotrzebowanie na tlen. Kiedy chcemy dodać trochę koloru naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie są dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do oczek wodnych wybiera się jazie złote – ich barwy dodaje urok niemal wszystkim zbiornikom(wi).

Większych rozmiarów ryby również mogą znaleźć swoje miejsce w stawie. Z większych osobników częstym wyborem okazują się karpie oraz amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się stworzeniami. Szybko przyzwyczajają się właściciela i okazują to podpływając do niego w porze karmienia. Warto być świadomym, że karpie nie często znoszą obecność innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi współistnieć z karpiem. Amury są także pożyteczne i pilnują czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadwyżkę roślin w stawie.

Zadbaj o porządek w stawie

Kiedy już postanowimy kupić ryby do naszego oczka wodnego, należy również mieć na uwadze potrzebę troszczenia się o nie. Dobrze jest dowiedzieć się jakie czynności trzeba robić wokół stawu. Konieczna jest filtracja wody i szeroko pojęte dbanie o czystość. 

Kolejnym(ą) istotnym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Żeby miały zapewniony(ą) {możliwość|harmonijny rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też właściwie zbilansowana. Rynek reaguje na zapotrzebowanie i proponuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed kupnem dobrym pomysłem jest skonsultować(nie) się z przedstawicielem sklepu. Niewątpliwie są to ludzie kompetentne, które pomogą wybrać karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy posiadają ogromną wiedzą(e).