Gdzie (i w czym) powinien spać noworodek i niemowlak?

Zjawienie się na świecie noworodka zmienia bardzo wiele w życiu jego opiekunów. Na długo przed zjawienie się w naszym życiu dziecka, jest sporo rzeczy koniecznych do wykonania, których trzeba przypilnować żeby po narodzinach i wyjściu ze kliniki, zarówno mama a także dziecko posiadali odpowiednie warunki. W jaki sposób o to zadbać?

Czego unikać?

W pierwszej kolejności według badań badaczy, musimy zadbać o fakt, aby noworodek podczas pierwszego roku życia spało w sypialni opiekunów. Jest to element, o którym wiele młodych rodziców zapomina. Najpoważniejszym zagrożeniem w przypadku dzieci stanowi przypadłość noszące nazwę SIDS – nieprzewidywalna śmierć łóżeczkowa. Naukowcy udowadniają, że można jej łatwo uniknąć oczywiście poprzez wstawienie dziecięcego łóżka do pokoju opiekunów. W pierwszej kolejności dlatego, iż do tego typu śmierci wśród niemowląt dochodzi zwłaszcza przez zadławienie. Najlepszym rozwiązaniem jest to , aby łóżeczko dziecka stało w bliskiej odległości łóżka opiekunów. Pamiętajmy także o tym, że w takich sytuacjach zagrożeniem jest również to, gdy dziecko śpi z opiekunami, ponieważ, że jest prawdopodobieństwo, że zostanie przygniecione przez rodziców podczas snu więc w wypadku tego sposobu musimy być bardzo uważnym.

W czym ma spać niemowlę?

Skoro już wiemy, że najlepszym rozwiązaniem dla naszego noworodka stanowi spanie w tym samym pokoju z rodzicami skupmy się na drugiej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym powinien spać maluch. Młodzi opiekunowie najczęściej wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to element zarówno dobry w pierwszych miesiącach życia noworodka oraz w dalszym czasie, więc jest zarówno funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – w szczególności przez to, iż niezawodnie usypia maluszka i pomaga rodzicom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak poprzednie metody jest dużą wygodą zwłaszcza dla matki, która ma większą sposobność kontrolowania malucha

Warto pamiętać, iż opiekunowie muszą szczegółowo dopasować takiego typu rozwiązanie, przede wszystkim biorąc pod uwagę posiadany w swojej sypialni dostępny metraż. Zwróćmy uwagę także, to aby dziecko spało bez zabawek.

Które materiały są najlepsze dla niemowlaka?

Przy wyborze akcesorium dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału jest ono wyprodukowane. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, zwłaszcza profesjonalne przygotowane. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla niemowląt. Co tym bardziej dla świeżo upieczonych opiekunów stanowi dodatkową wartością, gdyż dobrze złożone łóżeczko albo kołyska z drewna będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku kolejnego dziecka.