Florystyka pogrzebowa – jak sporządzić piękny bukiet?

Uroczystość pogrzebowa ma wyjątkowo długą tradycję –właściwie tak długą jak cała ludzkość. Metoda przeprowadzanie ceremonii i chowania nieboszczyka odmienna jest  w poszczególnych kulturach. W Polsce niełatwo wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie członka rodziny bez licznych, pięknych wiązanek pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, szczególnie zlokalizowana w pobliżu cmentarza, oferuje wykonanie wiązanek pogrzebowych. Rośliny w dniu pogrzebu oznaczają kruchość ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Kompozycje pogrzebowe mogą stać się także wyjątkowym eksponowaniem podniosłej atmosfery w kościele. Niemal każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są odmiany i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? Gdzie zamowić wieńce pogrzebowe szczecin?

Jak dobrać kwiaty nagrobne?

Na pewno nie wszystkie kwiaty nadają się do przyozdobienia grobu, szczególnie jesienią i zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożegnać bliską osobę kwiatami, które lubił, jeśli odpowiednio dobrze go znaliśmy. Pomimo tego w naszej kulturze jest kilka odmian kwiatów, kojarzonych zwłaszcza z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej używane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, i goździki. Kwiaty te występują w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu są często stosowane przez florystów. Jednakże najchętniej używane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Nie bez znaczenia jest tutaj symbolika poszczególnych barw. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do zmarłej osoby.

Rośliny na pogrzeb i na grób – rodzaje florystyki pogrzebowej

Florystyka pogrzebowa dzieli się na dwa główne rodzaje. Zalicza się do nich florystyka powiązana z ceremonią pogrzebową, a także florystyka przeznaczona na groby. Twory florystyczne jakie należy tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależne jest od potrzeb osoby zamawiającej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, oraz osobiste upodobania Na pogrzeby najczęściej zamawiane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, głównie kupowaną przez najbliższą rodzinę czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest mniej rozbudowana kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym przynoszą najczęściej zwykłe bukiety, czy pojedyncze kwiaty. Na pewno dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależny jest również od zasobności portfela osoby zamawiającej, a także jej prywatnych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można kupić w kwiaciarniach przycmentarnych. W większych miastach jak Szczecin wybór jest naprawdę urozmaicony. 

Florystyka pogrzebowa – najważniejsze techniki

Technik florystycznych jest bardzo wiele. Jednakże florystyka funeralna nieco różni się od innych. Na pewno każda kwiaciarnia może mieć własne techniki florystyczne. Jednakże te najbardziej popularne i przydatne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, oraz nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne czy równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dodawane są kolejno, układana pod określonym kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów obok siebie, czyli równolegle. Żeby całość była stabilna używa się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często stosowana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Umożliwia ona ukształtowanie łodyg, a pomimo tego się nie łamią. Często stosowanym narzędziem we florystyce jest również pistolet na gorący klej, który umożliwia uniknąć nawijania na druty.