Czym różni się kredyt gotówkowy od bezgotówkowego?

W dzisiejszych czasach branie kredytu stało się codziennością. Bierzemy telewizor na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz zaciągamy kredyty hipoteczne na mieszkania. Są możliwości żeby dostać pożyczki bez potwierdzania, że mamy pracę, a banki rywalizują w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy wiemy jednak czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy taki z naszego banku, bo jest to najprostsze?

Typy kredytów – jakie wyróżniamy?

Jeden z najłatwiej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, zwany także gotówkowym. Taki kredyt brany jest najczęściej na kilka miesięcy do kilku lat i możemy wydać go na obojętnie jaki cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania albo wakacje. Drugi kredyt, który jest bardzo popularny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on żeby nabyć albo wybudować nieruchomość i raty płacone są nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania bardzo często posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – następny rodzaj, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. Dzięki temu do opłacania mamy tylko jedną ratę i nie ma potrzeby bania się, że ominiemy jakąś ratę. Na koniec warto powiedzieć też o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, gdyż zazwyczaj nie musimy nawet udawać się do banku aby je otrzymać. Bardzo często też nie są oprocentowane, oczywiście jeśli tylko opłacamy raty na czas.

Najważniejsze różnice między kredytem gotówkowym a bezgotówkowym

Powinno się zaznaczyć, że kredyt nie jest tym samym co pożyczka, kredyt może być przyznawany jedynie przez banki, albo organizacje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność banków jest niesamowicie szczegółowo opisana w rozporządzeniu o kredycie konsumenckim, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wydzielić możemy kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Różnią się mocno banalną rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to tak naprawdę kilka różnych produktów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, to kredyt, z którego pieniądze zostają nam przelane prosto na nasz rachunek i możemy wydać je na dowolny cel. Bank nie sprawdza czy wydamy je na nowy telewizor, remont, czy na podróże. Kredyt jest zapewniany na określoną sumę i o tym czy go dostaniemy decyduje m.in. nasza zdolność kredytowa, czy też wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w formie prowizji oraz oprocentowania. Te kredyty udzielane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której jest kilka różnych kredytów, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów bezgotówkowych nie otrzymujemy pewnej gotówki, którą bez problemu wypłacimy, zrobimy przelew albo schowamy na konto oszczędnościowe czy lokatę. Przy kredytach hipotecznych pieniądze przeznaczane są na zakup mieszkania i przeważnie przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc tak samo – nie dostajemy przelewu na konto. W przypadku karty kredytowej i linii kredytowej na rachunku bankowym, jesteśmy w stanie środki przeznaczyć na wybrany przez nas cel, mimo wszystko jest to przeważnie ograniczona suma i nie możemy jej na przykład zamienić na gotówkę, dosyć często też nie zrobimy przelewu za takie pieniądze.

Czy kredyt gotówkowy to korzystne rozwiązanie?

Kredyty gotówkowe najczęściej dostępne są dla większości ludzi, jeśli tylko mają oni zdolność kredytową. Nie jest ważne czy jesteś emerytem, obcokrajowcem czy rolnikiem, bezproblemowo znajdziesz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów otrzymasz kredyt gotówkowy. Wskazówki o tym w jakim banku możesz znaleźć odpowiedni kredyt i w którym miejscu otrzymasz najlepsze warunki najlepiej zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przekalkulować czy opłaca się zaciągać kredyty gotówkowe. Warto mieć na uwadze, że zawsze musimy bankowi spłacać większe sumy, niż nam pożyczył. Jeśli musimy skorzystać z tego produktu to najlepiej zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych, jaki bank ma najlepszą ofertę i wybrać się właśnie do niego i nie wybierać najłatwiejszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.