Czy po wprowadzeniu Nowego Ładu nadal warto pracować w IT?

Ostatnimi czasy tytuły stron www zdominował Polski Ład. Wdrażany przez rząd program gospodarczy, mocno wpłynie na portfele Polaków. Nowy Ład ma być w zamyśle reakcją na rezultaty pandemii COVID-19. Ograniczenia związane z epidemią mocno wstrząsnęły wieloma sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Możliwość pracy zdalnej sprawiła, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie dobre zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Jak Nowy Ład współgra z pracą w IT?

Powinniśmy zacząć od tego, że program zaproponowany przez rząd jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że szerokość interpretacji jest szokująca.

Następną istotną sprawą jest to, że większość fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na czasie niezbędne dla tego typu pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w obliczu tak dużych zmian. Rząd twierdzi, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% podatników.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych przewidywań. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla programistów ma wynieść 12%. Jest to zmianę na plus, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania przychodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Co może dziwić najmniej muszą obawiać fachowcy zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z wyższym podatkiem do zapłaty. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Ponadto mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Zapotrzebowanie w branży jest szczególnie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wypłaty. Skutkuje to tym, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek przynosi to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Aktualnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie eksperci specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych pensji.

Jak podjąć się rozliczenia?

Zatem. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć rzetelną osobę do pomocy.

Praca w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich trendów.

Nawet w sieci możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W dobie rozwiązań mobilnych takie bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z wybranego miejsca na świecie może nam pomóc w decyzji o najlepszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o jakichkolwiek nowościach w obszarze interesującego nas sektora. A te momentami wdrażane są niepostrzeżenie.