Czy muszę mieć konto firmowe?

Założenie działalności gospodarczej związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Trzeba to robić tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Można uznać, że posiadanie rachunku firmowego jest potrzebne, żeby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który dla większości jest oczywisty. Dlatego wielu przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy udaje się do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednakże dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto osobiste, aby móc rozliczać się ze składek i podatków? Niewątpliwie konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, pozwala na stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto prywatne?

Konto firmowe – co na to prawo

Rachunek firmowy pozwala bezproblemowo zarządzać finansami firmy. Umożliwia także stosunkowo łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i. Można uznać, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli teoretycznie można wykorzystywać konto osobiste, także w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas podczas rejestracji firmy gospodarczej trzeba jedynie podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobre rozwiązanie? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie żeby posiadać jedno konto bankowe do celów osobistych i firmowych. Jednakże warto postawić sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim koncie bankowym tworzy się bałagan, ponieważ nie rozgranicza on transakcji firmowych od prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów zwłaszcza w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek wyjaśnić, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi a także finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedynymi transakcjami są przelewy do US i ZUS. Należy tylko pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami dokonuje się przy użyciu rachunku bankowego, którego numer podano przy zakładaniu firmy.

Rachunek firmowy – biała lista podatników VAT

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji jest wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie powinni założyć konto firmowe. Szczególnie, jeśli transakcje przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas należy upewnić się, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Lekceważenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Konto firmowe – jak wybrać najlepsze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla przedsiębiorcy, z tego powodu bez wątpienia warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo rozbudowana i trudno znaleźć najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście bardzo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, comiesięczny koszt może być dużym obciążeniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości zakłada prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto być ostrożnym. Jednakże bezpłatne prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest koszt wydania czy utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można używać karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego również w tym przypadku może się to wiązać z określonymi warunkami. Najczęściej jest to pewna ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, aby udać się bezpośrednio do placówki. Z tego powodu warto poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Oczywiście podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać rozmaite oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dzięki temu możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.