Czy garnitur w kratę to dobry wybór?

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem używanym na garniturach męskich. Mimo wszystko, ostatnio wraca ona do łask, także na formalnych ubiorach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości męskich figur.  Po taką stylizację sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Bez wątpienia krata odznacza się w grupie gładkich, jednokolorowych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się umiejętnie dobrać inne dodatki jak buty, zegarek czy krawat. Na jakie wyjścia wybrać garnitur w kratę? Jak odpowiednio dobrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę wróciła na salony stosunkowo niedawno, na pewno nie jest to współczesny wzór. Tego rodzaju garnitury cieszyły się największą popularnością już w latach dwudziestych. Wówczas jednolite zestawy uważane były za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za wzór mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Dzisiaj funkcjonuje sformułowanie „krata księcia Walii”, które oznacza szczególny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy a także Amerykanie, uważając to za nowoczesną alternatywę gładkich zestawów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z łask, aby ponownie do nich powrócić kilka lat temu. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania formalne i duże przyjęcia, gdzie z pewnością będzie się wyróżniał.

Garnitur w kratę – jaka koszula?

Garnitur w kratę idealnie nada się szczególnie dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy nie boją się eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, trzeba starannie wybrać wszystkie dodatki. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia koszula. Można tutaj trzymać się zasady, że kiedy w naszym ubraniu dominuje jakiś wzór, reszta powinna być stonowana, gładka. Szukając garnituru warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem materiału. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli można znaleźć gładką i stonowaną. Nie zawsze chodzi o kolor biały, można dopasowywać inne kolory zgodnie z zasadami dobrego gustu. Oczywiście garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Należy je po prostu dopasować ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Dodatki do garnituru w kratę

Dobór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od rodzaju stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą dobre do formalnych spotkań biznesowych, a inne do luźnego spotkania ze znajomymi. Ciekawe połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z tenisówkami w stylu casual. Wybór dodatków zależy także od typu kraty, prościej jest je dobrać do subtelnego, stonowanego wzoru. Można dopasować koszule jednolite, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W czasie uroczystości oficjalnych warto również wybrać klasykę jeśli chodzi o buty. Najlepiej wybierać proste, skórzane, kolorystycznie dobrane do reszty ubioru. Eleganckiego ubioru dopełnią dobrze dobrane spinki do mankietów. Niektórzy panowie chętnie do większości stylizacji noszą zegarki, co także jest dobrym wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

W ostatnich latach krata na garniturze jest często wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto zastanowić się komu będzie najlepiej pasował? Wbrew panującemu przekonaniu garnitur w kratkę jest idealnym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim zestawie może być zarówno odważna, jak i bardziej subtelna, dlatego odpowiednio dobrana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy wybrać najlepszego wzoru, warto przed tak ważnym dniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest odpowiednim wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależy od odpowiedniego dopasowania koloru, fasonu itp. Często wesele organizowane są z wyjątkowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym czy w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele wariantów stylizacji

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, oraz pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kgarnituru na raz. Na mniej formalne spotkania można wybrać np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast idealnie się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki zestaw jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu wersji stylistycznych. Krata w stroju wyjściowym, jak i tym bardziej na co dzień jest świetnym wyborem o każdej porze roku. Ślub na jesień jest możliwością do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą postawić na ostrzejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany zestaw pana młodego niewątpliwie zaakcentuje jego charakter ale także go wyróżni.