Czego boi się student? Słów kilka o ubezpieczeniach dla studentów

Jesteś żakiem? A może właśnie planujesz wybrać się na wyśnioną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka na Ciebie cudowny i pracowity okres zapełniony po brzegi nauką interesujących rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może również wyjazdów i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich intensywnych wrażeń i doświadczeń pamiętaj o tym co najbardziej ważne mianowicie o swym zdrowiu. Czytaj by dowiedzieć się, jakie są rodzaje ubezpieczeń dla studentów. Jak długo ważne jest takie ubezpieczenie a także czy opłaca się kupić także NNW? 

Ubezpieczenie podczas uczenia się – dotyczy się też osób studiujących?

Osoby studiujące,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, obejmuje dalej ubezpieczenie zdrowotne na czas kontynuacji nauki. Ubezpieczenie studenckie poprzez NFZ jest obowiązkowe oraz przebiega ubiegaćna 2 sposoby:

  1. za pośrednictwem uczelni
  2. przez członków rodziny, którzy są osobami pracującymi

Jeżeli student nie posiada członka rodziny,który przykładowo gdy jego rodzice nie żyją,albo nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia zgłosi takiego studenta do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Istotne kazuje się w tym wypadku tylko to żeby zgłosić fak ten władzom uczelni. W wypadku gdy pełnoletni student małżonkiem/małżonką, zgłaszającym go do ubezpieczenia może być też pracujący współmałżonek.

Gdy osoba studiująca nie może stać się ubezpieczona poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia przez nikogo z familii, może zgłosić go uczelnia, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może skorzystać przez cały czas nauki do aż 4 miesięcy od ich ukończenia. 

Ważne aby wspomnieć o tym, że studenci, którzy mają ponad 26 lat nie mogą  już skorzystać z ubezpieczenia zgłaszanego poprzez rodzicieli lub opiekunów prawnych. W takim przypadku ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ zapewnia uniwersytet. Żeby to wykorzystać trzeba złożyć na uczelni odpowiedni wniosek w takim celu.

NNW co to za ubezpieczenie i czego powinno dotyczyć?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Okres kształcenia na uniwersytecie jest zazwyczaj dość intensywnym okresem,opłaca się w takim okresie lepiej zadbać o bezpieczeństwo swego zdrowia ,poprzez kupno dodatkowej polisy. Polisa ta dla żaka jest ekstra zabezpieczeniem, które można dopasować do własnych wymagań. Pełni ona wsparcie pieniężne w momencie nieszczęśliwego wypadku albo pobytu w placówce medycznej. Polisę taką można wybrać samodzielnie lub skorzystać z oferowanej przez uczelnię.

Warto tu wspomnieć,że polisa proponowana przez uniwersytety jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj niska cena tego ubezpieczenia, jednak idzie to w parze z bardzo niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Z tego powodu jeśli jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. poprzez regularne podróże lub uprawianie ryzykownych dyscyplin sportowych jak np. jazda konna, pomyśl o wykupieniu dodatkowej polisy, może okazać się przydatna.

Na rynku są również ubezpieczenia oferujące łączenie NNW z ochroną w wypadku nastąpienia różnych chorób. Jeśli chcesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może opłaci się zastanowić się nad taką ofertą.

Czym są karty studenckie oraz w czym są przydatne?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co sprawia,że są bardzo popularne. Po pierwsze,jeśli opłacamy kartę studencką, mamy dostęp na cały rok do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla osób studiujących. Taka karta jest pewnym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia w wypadku wszystkich zdarzeń, które mogą się Tobie wydarzyć. jest trochę typów kart,które można dopasować do swych preferencji np. ubezpieczać Cię podczas uprawiania niebezpiecznych sportów, albo w czasie odbywania praktyk studenckich. Karty mają dodatkową przydatną funkcję a mianowicie, dzięki nim można korzystać  ze zniżek np. z transportu publicznego czy z restauracji.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uczelnie opróczNNW wymagają teżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do skorzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniapaństw członkowskich unii europejskiej w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Można to zrobić w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Obecnie kartę tę można bez problemu wyrobić również online.

***

Rodzajów ubezpieczeń dla studentów jest wiele. Korzystnie jest zapoznać się z każdym aby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie oraz bezpiecznie podczas studiowania.