Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie można zaprzeczyć, że w sytuacji bólu zębów lub jakichkolwiek schorzeń jamy ustnej należy wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan jamy ustnej i zębów. Wiele osób regularnie zastanawia się, czy z daną dolegliwością należy odwiedzić fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich sytuacjach warto korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, ale zdaje się, że stosunkowo mało pacjentów zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Nade wszystko warto na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze bardzo drastycznie.

Lekarz denstysta

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego powodu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej złożonym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Warto zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego oferty wchodzi między innymi pozbywanie się zęba mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków w zębach, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także specjalistą, do którego warto wybrać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym olbrzymich kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.