Cechy dobrego księgowego

Dysponowanie wiedzą na temat finansów to nie wszystko żeby zostać idealnym księgowym. Bezspornie jest to pewna baza i bez tej wiedzy nie ma szans pracować w tym zawodzie, mimo wszystko księgowy, któremu klienci ufają powinien cechować się odpowiednim charakterem. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc idealny księgowy i kto nadaje się aby pracować w tym zawodzie? 

Jakie są obowiązki podczas pracy w biurze rachunkowym?

Praca w księgowości będzie się trochę różnić zależnie od miejsca pracy. Przeważnie jednak najważniejszym ze zobowiązań będzie opieka nad zestawieniami finansowymi i bieżące przeglądanie całej rachunkowości. Księgowy musi też organizować dokumentację księgową i robić deklaracje podatkowe a także współpracować z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Bardzo często biuro rachunkowe zajmuje się obowiązkami kadrowymi, czyli jest to także tworzenie listy płac oraz naliczanie wypłat, zasiłków oraz wszystkich innych świadczeń dla pracowników oraz podwykonawców.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na księgowego?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy w temacie rachunkowości i znajomości prawa podatkowego i gospodarczego, księgowy powinien dobrze odnajdywać się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy współpracuje przede wszystkim z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Tak więc osoba ta powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na inne osoby. Pracowanie z finansami jest związane z niesamowitą odpowiedzialnością a to zazwyczaj jest przyczyną nerwów. Z tego powodu księgowy powinien bardzo dobrze sobie radzić ze stresem i zachować zimną krew działając pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza nawał terminów, których trzeba dotrzymywać, a to powoduje, że księgowy musi efektywnie organizować swoją pracę i być punktualnym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko fachowca od finansów ale również doradcę. Dobry księgowy kładzie nacisk na bezkompromisową rzetelność i jest z zasady szczery ze swoimi kontrahentami. Z zasady ich słucha oraz pomaga w podjęciu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną drobiazgowość, dotrzymuje tajemnicy. No i zdecydowanie za każdym razem udziela pomocy przy rozwiązywaniu problemów finansowych i podatkowych.

Dobry księgowy musi indywidualnie traktować każdego kontrahenta i opierać się na autentycznych relacjach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest ogromnie ważne w pracy z pieniędzmi. Na dodatek przyszłościowe patrzenie na finanse przedsiębiorstwa jest kolejnym idealnym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które ma wszystkie te cechy nie zawsze jest łatwą sprawą. Jakby co to znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest nim https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że aby zostać księgowym nie jest wystarczające skończenie studiów z ekonomii. Na bycie dobrym specjalistą składa się szereg najróżniejszych czynników. Możesz zostać księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz wtedy tylko kolejnym księgowym, ale nie TYM, idealnym księgowym, o którego walczą firmy

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole pracowników, którzy mogą zaoferować Ci spersonalizowaną obsługę – poszukaj w Gdyni.