Biuro rachunkowe – kto odpowiada za błędy?

Prowadzenie księgowości nie jest prostym wyzwaniem, dlatego większość przedsiębiorców zleca to zadanie wyspecjalizowanym biurom księgowym. Jest to istotny element prowadzenia działalności gospodarczej. Niewłaściwie prowadzona dokumentacja księgowa może stać się przyczyną wielu problemów. Podejmując decyzję o zleceniu prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe, należy wybrać rzetelne. Zazwyczaj przedsiębiorca, który podpisuje umowę z biurem księgowym czuje się pewnie – wszak oddał to zadanie w ręce specjalistów, a sam musi tylko opłacać podatki. Mimo tego, nie można zapominać, że w przypadku popełnienia błędu przez księgowego, konsekwencje może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro rachunkowe również jest odpowiedzialne za popełnione pomyłki? W jakim zakresie skutki może ponieść właściciel firmy, a w jakim biuro rachunkowe?

Komu można powierzyć odpowiedzialność za zarządzanie księgami rachunkowymi?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo istotną kwestią przy posiadaniu firmy. Jeżeli przedsiębiorca nie umie tego robić, musi wybrać dobre biuro księgowe. Osoba zakładająca biuro księgowe nie może wykonywać tego w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, a co więcej musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto nie powinna być też skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Wybierając biuro rachunkowe, trzeba także zorientować się, czy posiada ono ubezpieczenie w kwestii odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z prowadzoną działalnością. Dużo godnych zaufania biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro rachunkowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy właściciel firmy zadecyduje, że chce skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura rachunkowego, musi to zgłosić urzędowi skarbowemu. Warto pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od momentu, kiedy biuro księgowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Mimo to, za całość dokumentacji nadal odpowiada przedsiębiorca w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy dużych przedsiębiorstwach odpowiedzialność ponosi kierownik albo członek zarządu. Należy pamiętać, że księgowy nie odpowiada za nie opłacone zobowiązania. Jego zadaniem jest jedynie przesłanie do urzędu rozliczenia. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność także za potencjalne skutki błędów. Odpowiedzialność właściciela firmy ma związek z tym, że często zdarza się, że nie dostarczy on wszystkich niezbędnych dokumentów na czas. Wtedy źle policzony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego właściciela firmy, a nie księgowego.

Czy biuro rachunkowe ponosi jakąś odpowiedzialność?

Oczywiście nie jest tak, że biuro księgowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ponoszą księgowi może być zawarte w umowie podpisanej pomiędzy biurem rachunkowym a właścicielem firmy. W takiej sytuacji biuro będzie zobowiązane do naprawienia szkód, jakie wynikły z niewłaściwego wykonania swoich zobowiązań. Niestety, nie jest to prosty proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z pomyłki biura księgowego właściciel firmy musi udać się do sądu i wystąpić o odszkodowanie od biura rachunkowego. W przypadku zwycięskiej sprawy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel, przez co biuro nie zbankrutuje. Z tego powodu ubezpieczenia biur księgowych są obowiązkowe. Jednakże odpowiedzialność biura księgowego w przypadku popełnienia wykroczenia jest bezdyskusyjna. Kiedy działania księgowego zostaną udowodnione jako wykroczenie skarbowe albo przestępstwo, wtedy odpowiedzialność ponosi sam księgowy, bądź właściciel biura księgowego. Istnieje jedna sytuacja, w której odpowiedzialność ponosi solidarnie księgowy razem z przedsiębiorcą. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że obydwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Oferta biur rachunkowych – czy warto?

Analizując wszystkie plusy i przeciw, można powiedzieć, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można mieć wówczas pewność, że dokumenty znajdują się w rękach profesjonalistów znających się na rzeczy. Jeśli właściciel firmy znajdzie godne zaufania biuro księgowe, powinien tylko o czasie dostarczać potrzebne dokumenty i terminowo opłacać podatki. Szukając dobrego biura można skorzystać opinii innych klientów.